18 Ekim 2017

Teknoloji azı karar çoğu zarar… AYŞENUR ASUMAN UĞUR

Teknolojik devrim karşısında güç mücadelesine girmeden galip çıkmak mümkün. Bunun için de ailelerin bununla mücadele yollarını bilmeleri gerekiyor. Çocuklar için hangi teknolojinin hangi yaşlarda kullanılması ve kullanılmaması gerektiği, kullanım süresi konusunda sınır çizilmesi çocuğun sağlıklı gelişmesinde önem taşıyor. Mesela; televizyon hangi yaşta ne kadar izlenilebilir? İnternet ne oranda kullanılabilir?

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilgili görsel sonucu

Televizyon, cep telefonu, bilgisayar ve internet artık çok erken yaşlarda kullanılmaya başlandı. Çocuklar, artık birçok teknolojiyi tanıyarak okula başlarken, en azından bütün bu teknolojik eylemleri de gözlemleyebiliyorlar. Fakat teknolojik gelişmenin çocuklara olumlu etkileri yanında olumsuz etkileri de bulunuyor. Konuyla ilgili Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nden Uz. Dr. Esra Demirok Özalp ile konuştuk.

Korku davranışını artıyor

Teknolojinin olumlu etkileri arasında, çocuğun eğitimine sağladığı katkılar ön planda geliyor. Teknoloji, çocuğun üretken yönünü geliştirmesi, olumlu sosyal davranışları desteklemesi açısından da önem taşıyor. Fakat, televizyonun olumsuz etkileri de bulunuyor. Dr. Demirok bu etkileri şöyle sıralıyor:

“Televizyondaki şiddet görüntülerinin normal ve kabul edilebilir olarak algılanmaya başlanması en olumsuz etkiler arasında yer alıyor. Şiddet mesajları ile dolu filmler sonrası ‘korku davranışında artış’ meydana geliyor, saldırganlık ve şiddete karşı ‘duyarsızlaşma’, geç konuşma ve kalıcı dikkat bozulması / kalıcı dikkatin oluşmaması.”
gerçek hayattan kopuyor

Bilgisayar ve internetin fiziksel etkilerinin gelişmekte olan çocuğu direkt olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Dr. Demirok şöyle devam ediyor: “Görme sorunları, duruş ve iskelet sorunları, daha az hareketten kaynaklanan fiziksel problemler oluşuyor. Ayrıca uzun süre internette sohbet eden çocuklarda gerçek hayatta arkadaş edinme sıkıntısı, sosyal hayattan çekilme olduğu da gözleniyor.”

İçe kapanıyor, tik oluşuyor

Peki çocukların teknoloji kullanımında tehlike sinyalleri nelerdir? Dr. Esra Demirok şöyle sıralıyor:
*İçe kapanma, göz teması kesilmesi *Toplumsal hayttan çekilme *Yinelemeli hareketler (ileri geri sallanma, parmakları gereksiz yere oynatma, dönme) ya da kendi kendine konuşma *Yoksunluk belirtileri (bağlantı engellendiğinde titreme, aşırı sinirlilik ve hayal kurma) *Yaşıt ilişkilerden kopma, ağırlıkta artış ve hareketsizlik.

Aile ne yapmalı?

“Ev içi denetleme” yapabilecek seviyede öğretilebilir *Bilgisayar ve internet ile hangi yaşta tanışması gerektiği ve hangi program ve oyunların çocuğun gelişimine olumlu etki yaptığı araştırılmalı *İnternete giriş ve çıkış saatleri takip çizelgesi yapılmalı, katı kısıtlamalar ve cezalar verilmemeli *Sanal kütüphaneler kullanılırken gerçek kütüphaneler rafa kaldırılmamalı *Zararlı siteleri ziyaret ediyorsa azarlanmamalı ve yaptığının yanlış olduğu anlatılmalı.

TV tuzağına düşmemek için

*Eve birçok televizyon yerleştirmeyin *Yemek esnasında televizyonu açmayın *Çocuğunuzun televizyonu tek başına açmasına, seyredip seyretmemesine, programın ya da çizgi filmin ona uygun olup olmadığına siz karar verin *Çocuğun çizgi filmden başka şeyler izlemesine izin verdiğinizde, filmle gerçeği ayırt etmesine yardımcı olun.

Kesin kurallar

0-3 yaş arası çocuklarda: Hiç izletilmemesi öneriliyor.
3-6 yaş arası çocuklarda (okul öncesi dönem boyunca): Maksimum 1 saat.
6 yaşından büyük çocuklarda: Maksimum 2 saat (diğer aktivitelere yönlendirilmeli).

TABLET ve BİLGİSAYAR

0-6 yaş arası çocuklarda: Hiç kullandırılmamalı.
6-8 yaş arası çocuklarda: Kısıtlı süreyle (30- 60 dakika) kullandırılabilir.
8 yaşından büyük çocuklarda: Yine saat aralıkları konularak, anlaşma yaparak, diğer aktivitelere de yönlendirerek kullandırılabilir.

Etiketler:

HAKKINDA Yonetici

Yonetici

  • Email

Yorum Ekle

Yazı hakkında yorum yapabilirsiniz. * İşaretli yerler zorunludur.*